اخبار

اخبار->اخبار عمومی->راه اندازی دستگاه تعیین سطح ویژه نانومواد (BET) در مرکز پژوهشی علوم و فناوری نانو دانشگاه تهران   
راه اندازی دستگاه تعیین سطح ویژه نانومواد (BET) در مرکز پژوهشی علوم و فناوری نانو دانشگاه تهران

  دستگاه تعیین سطح ویژه نانو مواد (BET) در مرکز پژوهشی علوم و فناوری نانو دانشگاه تهران راه اندازی شد.
از ویژگی های این دستگاه می‌توان به کاربرد آن در تعیین مشخصات کاتالیست‌ها، نانوکاتالیست‌ها، جاذب‌ها و غشاها (انواع مختلف از جمله نانومتخلخل‌ها)، نانوالیاف، نانولوله‌ها و لایه‌های نازک اشاره کرد.
این
دستگاه یکی از پر کاربردترین دستگاه‌ها در تعیین مشخصات مواد نانوساختار از جمله نانوذرات فلزی، اکسید فلزی و سولفیدی، نانولوله‌ها، نانوالیاف و نانوجاذب‌هاست.دستگاه تعیین سطح مخصوص و تعیین مشخصات مواد نانوساختار که از جمله دستگاه‌های مورد استفاده در زمینه تحقیق و تولید مواد پیشرفته می‌باشد با استفاده از برنامه ریزی دمایی با دقت بالا، سطح مخصوص مواد نانوساختار را اندازه گیری می‌کند. سطح مخصوص یک ماده در کاربردهای پیشرفته یکی از شاخص‌های مورد نظر است. کاتالیست‌ها، جاذب‌ها و برخی از ترکیبات و افزودنی‌ها در مواد دارویی و صنایع غذایی نیاز به سطح مخصوص بالا دارند. قابلیت دیگر این دستگاه در اندازه گیری میزان جذب و دفع ترکیبات و گازها است.
این دستگاه که تولید آن در انحصار کشورهایی چون آمریکا، آلمان و ژاپن است با قیمتی بالای صد هزار دلار در دنیا عرضه می‌شود که نمونه داخلی آن با هزینه 60 درصد دستگاه خارجی تولید و عرضه شده است. این دستگاه در آزمایشگاه کاتالیست و مواد نانوساختار دانشکده مهندسی شیمی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران به همت اساتید محترم جناب آقای دکتر خدادادی، جناب آقای دکتر مرتضوی و تعدادی از دانشجویان این دانشگاه ساخته شد.
توسط admin, يکشنبه, ۲۳ بهمن ۱۳٩۰ ۰٧:٥٨, توضیحات(0)
توضیحات


University Of Tehran©1935-2008 - All Rights Reserved