اخبار

اخبار->اخبار عمومی->تهيه‌ي مبدل‌هاي کاتاليستي ارزان به کمک فناوري نانو   
تهيه‌ي مبدل‌هاي کاتاليستي ارزان به کمک فناوري نانو

 ارزان قيمت به وسيله‌ي نانوذرات اکسيد فلزي براي حذف آلاينده‌هاي خروجي از اگزوز خودروهاي گازسوز در دانشکده‌ي فني دانشگاه تهران ساخته شد.

مهندس حسام ضيايي آزاد، دانشجوي مقطع دکتري مهندسي شيمي دانشگاه آلبرتا در کشور کانادا، در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد فناوري نانو گفت: «متان و مونو اکسيد کربن، مهم‌ترين آلاينده‌هاي خروجي از خودروهاي گاز طبيعي سوز محسوب مي‌شوند و انتشار آنها به محيط‌زيست بايد مطابق با استانداردهاي مربوطه باشد. بدين منظور به طور سنتي، از ابزاري به نام مبدل کاتاليستي براي حذف اين آلاينده‌ها استفاده مي‌شود. جزء فعال و اصلي اين ابزار، فلزات گران‌بهاي پالاديم و پلاتين هستند که هم‌زمان با عملکرد موتور، آلاينده‌هاي خروجي از آن را به ترکيب نسبتا بي خطرتر دي اکسيدکربن تبديل مي‌کنند».

مهندس ضيايي در ادامه افزود: «بنابراين ما به دنبال استفاده از مخلوط نانوذرات اکسيد فلزي براي حذف ترکيبات آلاينده‌ي متان و مونو اکسيد کربن بوديم».

وي گفت: «ما توانستيم نانوکاتاليست‌هاي مخلوط اکسيد فلزي را به روش سنتز احتراقي تهيه کنيم. با وجود اين که روش ذکر شده به لحاظ عملياتي شناخته شده‌است، اما استفاده از ماکروويو در فرايند سنتز از ابتکارات جديدي است که در اين سنتز به کار رفته‌است و به ميزان قابل توجهي فرايند ساخت نانوذرات را تسهيل کرده‌است. در مرحله‌ي بعد، فعاليت نانوذرات تهيه شده را در حذف آلاينده‌هاي متان و مونو اکسيد کربن، در قالب شبيه‌سازي جرياني مشابه جريان خروجي از اگزوز خودروهاي گازسوز مطالعه و بررسي نموديم. همچنين، مشخصات ساختاري ترکيبات سنتزي را نيز به وسيله‌ي آزمايش‌هاي پيشرفته نظير پراش پرتوي ايکس، ميکروسکوپ الکتروني عبوري، کاهش برنامه‌ريزي شده دمايي و غيره مطالعه کرديم».

گفتني است که اين محققان، موفق به ساخت ترکيب جديدي شده‌اند که در آن ميزان فلز گران‌بهاي به‌کار رفته به‌ميزان قابل توجهي کاهش يافته‌است، اما فعاليت کاتاليستي اين ترکيب همچنان بالا است. اين ترکيب، مخلوطي از نانوذرات فلزي آهن و لانتانيم به‌همراه مقدار بسيار اندکي از فلز گران‌بهاي پالاديم است.

جزئيات اين تحقيق –که بخشي از پايان‌نامه‌ي کارشناسي ارشد آقاي ضيايي است و با راهنمايي دکتر عباسعلي خدادادي و دکتر يدالله مرتضوي با همکاري مهندس پروانه اسماعيل‌نژاد در آزمايشگاه کاتاليست و مواد نانوساختار دانشکده‌ي فني دانشگاه تهران انجام شده‌است- در مجله‌يApplied Catalysis B: Environmental (جلد 102، صفحات 70-62، سال 2011) منتشر شده‌است.توسط admin, شنبه, ۱٨ تير ۱۳٩۰ ۰۳:٥۴, توضیحات(0)
توضیحات


University Of Tehran©1935-2008 - All Rights Reserved